Hlavní strana Places of interests
Places of interests
Národní kulturní památky v Oseku PDF Print E-mail

foto_614O výjimečném postavení Oseka jistě svědčí i to, že na seznamu národních kulturních památek v Ústeckém kraji má hned památky dvě. Kromě oseckého kláštera to však není, jak by asi jistě každý předpokládal, hrad Rýzmburk, ale pomník katastrofy na dolu Nelson.

 

Přehled národních kulturních památek Ústeckého kraje

1. Cisterciácký klášter v Oseku, okr. Teplice

2. Pomník obětem katastrofy na dolu Nelson v Oseku, okr. Teplice

3. Klášter františkánů v Kadani, okr. Chomutov

4. Kostel sv. Mikuláše v Lounech, okr. Louny

5. Hora Říp s rotundou sv. Jiří, okr. Litoměřice

6. Malá pevnost se hřbitovem v Terezíně, okr. Litoměřice

7.Pole s pomníkem Přemysla Oráče ve Stadicích, okr. Ústí nad Labem

8. Zámek Benešov nad Ploučnicí, okr. Děčín

9. Zámek Libochovice, okr. Litoměřice

10. Zámek Ploskovice, okr. Litoměřice

11. Zámek Krásný Dvůr, okr. Louny

12. Zámek Duchcov, okr. Teplice

13. Kostel sv. Floriána v Krásném Březně, okr. Ústí nad Labem

14. Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, okr. Most

 

 Zdroj: www.kr-ustecky.cz

 
Naučná stezka "Přírodou a dějinami Oseka" PDF Print E-mail

IMG_9609faNaučná stezka "Přírodou a dějinami Oseka" je mimořádná právě tím, že spojuje poznávání přírodních a krajinářských hodnot území s poznáváním kulturních a historických zajímavostí.

Nachází se v ostře zaříznutém horském údolí na úpatí Krušných hor poblíž města Osek a spadá pod referát životního prostředí okresu Teplice. O zřízení naučné stezky se zasloužili začátkem 80. let společnou prací dobrovolní pracovníci ochrany přírody okresu Teplice a členové Horské služby z okrsku Bouřňák.

Trasa naučné stezky má okružní charakter, je dlouhá 7 km, překonává výškový rozdíl 255 metrů a je možné jí rozdělit na dva okruhy. První okruh vede blízko obce Osek územím Oseckého lesa, druhý okruh prochází krásnými partiemi bukových lesů a je určen pro zdatnější turisty.

Mezi největší zajímavosti stezky patří skalnatý útvar Salesiova výšina, v které jsou zachovalé otisky sladkovodních mlžů rodu Unio, dále geologicky zajímavá vrása v krystalických břidlicích, přírodní rezervace Vlčí důl se starými bukovými porosty pralesního charakteru a také největší hradní zřícenina v Čechách, hrad Rýzmburk (Osek).

V Oseckém lese je pokusná plocha ochrany lesních mravenců druhu (Formica polyctena), kteří zde hrají důležitou roli v ochraně lesa před "škodlivým" lesním hmyzem. Z horní části Osecké naučné stezky ještě stojí za zmínku rozsáhlé zimoviště netopýrů ve staré štole na stříbro. Území je také důležitým útočištěm krušnohorské zvířeny. Okolí naučné stezky je velmi pozoruhodné i výskytem měkkýšů, kterých zde bylo zjištěno 52 druhů, což je asi 25% malakofauny bývalého Československa. Nejvzácnější je nález skelnatky (Vitrinobrachium breve), která byla poprvé v ČR nalezena právě zde (J. Hruška a kol. 1982).

  Zdroj: www.historie.osek.cz

 
Kostel sv. Petra a Pavla PDF Print E-mail

IMG_7464fa2

Východně od kláštera žil svými světskými i duchovními záležitostmi Starý Osek s kostelem sv. Petra a Pavla, přestavěný v barokním slohu v roce 1714. Na starém hřbitově rozloženém kolem této sakrální stavby zaujme empírový pomník od saského dvorního sochaře J. F. Petricha. Z latinského nápisu na něm se dovídáme, že na cestě k teplickým léčebným pramenům zde 12. října 1802 zemřel saský princ Josef de Saxe. Tato informace však není úplná, skutečnost byla romantičtější. Saský princ, oblíbenec ruské carevny Kateřiny II., byl totiž zabit pod hradem Ryzmburkem v souboji s ruským knížetem Ščerbatovem.

Kostel, vystavěný na místě původního románského kostela, se nachází ve východní části obce při silnici do Duchcova. Kostel je dlouhodobě uzavřený. V průčelní západní věži je na dřevěné konstrukci zavěšen zvon z 15. století a zvon bez nápisu. V lucerně věže se nacházejí dva litinové hodinové cymbály.

 

Zdroj: www.osek.cz a www.wikipedie.cz

Last Updated on Wednesday, 04 August 2010 09:36
 
Nádraží ČD Osek PDF Print E-mail

nadraziTitulem nejkrásnější nádraží České republiky za rok 2010 se pyšní Choceň. Železniční stanice, ležící na hlavní trati z Prahy do České Třebové, získala nejvíc hlasů v anketě Asociace Entente Florale CZ - Souznění.  Vítěz vzešel z deseti finalistů na základě hlasování veřejnosti. Osecké občany může těšit, že v této desítce bylo v tomto roce i nádraží v Oseku.

Soutěž je součástí projektu Vlídná nádraží, jehož cílem je ve spolupráci se správcem železnice, místními organizacemi i jednotlivci postupně obnovovat krásu železničních zastávek a nádraží a podporovat návrat cestujících na železnici. Soutěž o nejkrásnější nádraží pořádá Asociace Entente Florale CZ - Souznění již počtvrté. V minulých letech v soutěži zvítězila stanice v Ostroměři, nádraží v Trutnově a stanice v Zahrádkách u České Lípy.

Stanice Osek město na trati Most - Moldava je vždy uklizená a čistá. Zaměstnanci se o ni velmi dobře starají. V létě oplývá spoustou květin. Příjemné nádraží poblíž města je cílem oblíbených procházek obyvatel, kteří sem přicházejí především s dětmi pozorovat mašinky a model hradu Rýzmburku. V létě při osecké pouti zde probíhá výstava motorových a parních lokomotiv.

 

Zdroj: Internet

Last Updated on Wednesday, 04 August 2010 08:23
 
Model hradu PDF Print E-mail

modelnadrazi Zřícenina hradu, obzvláště tak velkého, vždy vzbuzuje touhu po rekonstrukci „původní“ podoby, alespoň virtuální. Poznání stavebního vývoje je k tomu dnes nezbytnou podmínkou. Stupeň poznání pak determinuje výsledek. Počátky pokusů o rekonstrukce podoby hradů jsou spojené s obdobím romantismu, v západní Evropě od 18. a u nás od 19. století, a s obdobím historizující architektury. U řady hradních zřícenin se z této, ale i mladší doby zachovaly různou výtvarnou technikou provedené představy o jejich zmizelé podobě. Známe zatím jen tři starší pokusy o rekonstrukci podoby hradu Oseka. Jsou to dvě malby pohledu na hrad od západu a model hradu na horním oseckém nádraží.

 

Zdroj: Ing. Ivan Lehký, Hrad Osek

Last Updated on Wednesday, 04 August 2010 08:44
 
<< Start < Prev 1 2 Next > End >>

Page 1 of 2
© Copyright www.hradosek.cz • Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu autora je jakékoli užití fotografií či textů zakázáno.